محیط زیست و پاییز

10 مهر 1399
نویسنده:  

محيط زيست و سلامت آن همواره داراي اهميت خاصي بوده است و در شرايط متفاوت فصول در سال متفاوت مي‌شود.

هر سال به دليل وجود  آلودگی هوا و افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی پاییز و زمستان سلامت افراد را تهديد مي‌كند با اين حال امسال خطرناک‌تر از هر زمان دیگری است. شیوع کرونا توام با آلودگی هوا مي‌تواند 8 درصد تلفات بيماران كرونايي و تنفسي را افزايش دهد. همچنين امسال با توجه به وجود ويروس كرونا و وجود پرتكل‌هاي بهداشتي از جمله رعايت فاصله اجتماعي اجراي محدوديت‌هاي ترافيكي ممكن است مقدور نباشد و كمتر صورت بگيرد و همين امر موجب ايجاد فضاي نامناسب زيستي شود.

سنگيني هواي سرد و آلودگي ناشي از آن می‌تواند ناشی از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها باشد و با اجرای دستوراتی در این خصوص می‌توان با مشارکت دستگاه‌ها آسیب‌های ناشی از آن را کاهش داد.  معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بیان داشت که امسال پروتکلی برای پیشگیری از آلودگی هوا با همکاری وزارت کشور در حال تدوین است و چنانچه سازمان هواشناسی بتواند سه روز قبل از وقوع آلودگی هوا و وارونگی دما آن را پیش‌بینی کند، با همکاری دستگاه‌ها می‌توان شرایطی را ایجاد کرد که از شدت آلودگی کاسته شود. به هرحال از چنین راهکارهایی می‌توان برای پیشگیری از آلودگی هوا استفاده کرد اما باید بدانیم که باتوجه به شیوع ویروس کرونا سال سخت و پیچیده‌ای برای مدیریت آلودگی هوا خواهیم داشت.

آلاینده‌های زیستی و وارونگی هوا از مواردی است که می‌تواند بیماری‌های متعدد فصلی را رقم بزند و این موضوع هر سال و هر بار در سطح کشور مورد بررسی قرار گرفته است و همواره علی‌رغم تلاش‌ها و پرتکل‌ها و بخش‌نامه‌ها موفقیت چندانی را به همراه نداشته است. به نظر می‌رسد امسال لازم است خود افراد جامعه با نگاهی دقیق‌تر و جامع‌تر تا آن‌جایی که می‌توانند در ایجاد محیط زیستی سالم کوشا باشند.

شاید بتوانیم با رعایت موارد زیر به داشتن محیط زیستی سالم‌تر کمک کنیم.

  1. عدم رهاسازی زباله‌های پلاستیکی در محیط زیست.
  2. عدم رهاسازی دستکش و ماسک.
  3. عدم بیرون آوردن وسایل نقلیه.
  4. عدم خروج از خانه و حفظ رعایت قرنطینه.
  5. کاهش رفت‌و آمدهای درون شهری.
  6. کاهش استفاده از وسایل گرم کننده و داشتن پوشش مناسب فصل در منزل.
  7. کاشتن درخت و گیاه و نگهداری مناسب از گیاهان.
نظر بدهید 298  بازدیدها
برچسب ها
زهرا خوش لهجه

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن