آرامگاه بوعلی سینا

29 شهریور 1399
نویسنده:  

حج‍ةالحق،شیخ‌الرئیس،ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا که به «ابن‌سینا یا پورسینا»مشهور است

،نابغه بی‌مانندی است که در سال ۳۷۰ هجری قمری در روستای اَفشَنه از توابع بخارا به دنیا آمد و در سن پنجاه و هشت سالگی در سال ۴۲۸ در همدان درگذشت.ابن‌سینا را بیشتر به طبیب بودن و فیلسوف بودنش می‌شناسند،اما وی همچنان‌که شعر می‌گفته،آیه‌هایی از قرآن کریم را هم تفسیر کرده و با عرفان و تصوّف نیز آشنا بوده است وی را می توان  ریاضی دان،منجم،فیزیکدان،شیمی دان،جغرافی دان،زمین شناس و از معروف ترین دانشمندان ایران زمین دانست.او از بیست و یک‌سالگی به تألیف و تصنیف مشغول شد و متجاوز از ۲۰۰ کتاب و رساله درباره مطالب گوناگون به رشته تحریر درآورد که بیشتر آنها تا امروز مانده،دو دایرةالمعارفِ بزرگ فلسفی و طبّی شیخ‌الرئیس به نام‌های «شفا» و «قانون»، از نامدارترین و مهم‌ترین آثارِ پدید آمده در فلسفه و پزشکی است.کتاب «شفا» مهم‌ترین اثر فلسفی ابن‌سینا است،کتاب قانون به قول استاد مهدی محقق بزرگ‌ترین هدیه ابن‌سینا به علم و تمدّن و بشری به حساب می‌آید.

آرامگاه بوعلی سینا

بنای قبلی آرامگاه بوعلی سینا در زمان قاجاریه به دستورنام نگارخانم،نوه فتحعلی شاه قاجار،دختر عباس میرزا بنا شد.معماری جدید بنای آرامگاه ابوعلی سینا در همدان،کار مهندس سیحون بوده که در قسمت زیرین،نمایی از بناهای مصر، ایران و یونان قدیم را نشان داده و در قسمت بالایی معماری گنبد قابوس را نشان داده است.تعداد ستون هایی که در دو بنا دیده میشود،یکی از تفاوت های ظاهری آرامگاه ابن سینا با گنبد قابوس است ؛گنبد قابوس ده ستون و آرامگاه ابن سینا دوازده ستون دارد، دوازده ستون آرامگاه نشانگر ۱۲ دانشی هستند که ابن سینا بر آن ها مسلط بوده است..

  • تندیس ابو علی سینا

با توجه به تناقض هایی که در نسخه های کهن،کتاب ها و کتابخانه های این دانشند بزرگ ایرانی وجود دارد نیز هیچ سند دقیقی مبنی بر این بتوان تصویری مشخص از وی در دست باشد نیز وجود نداشت، در سال 1388با توجه به تحقیقات گسترده ای که در زمینه شناخت شخصیت ایرانی ابوعلی سینا نیز انجام شد انجمن آثار ملی طی ماموریتی از استاد ابوالحسن صدیقی خواست تا با توجه به تصویر تمام رخ و نیم رخ ابن سینا،مجسمه‌ ایستاده ای از او بسازد تا در میدان بوعلی و در کنار آرامگاه وی نصب شود.

 

 

  • کتابخانه

کتابخانه یکی از جذاب ترین بخش هایی در این مجموعه وجود دارد و شما می توانید از آن دیدن کنید.این مکان در ابتدا ۶۴۹ جلد کتاب داشت و از آن با عنوان قرائت خانه‌ ابوعلی‌سینا یاد می کردند.اما بعدها تصمیم بر این شد که همه محافل عملی جهان در تاسیس آن شریک باشند چرا که ابن سینا یک دانشمند جهانی بود. در سال ۱۳۲۹ بیانیه ای به زبان های مختلف دنیا منتشر شد تا همه جهانیان در ارائه کتب برای این کتابخانه سهیم باشند.در حال حاضر ۸ هزار جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی و غرفه‌هایی مربوط به آثار ابوعلی سینا و شعرا و نویسندگان همدانی در این کتابخانه دیده می شود. حدود ۳۰ جلد از کتاب ها، خطی و ۵۹۰ جلد از آن ها نیز به زبان‌های فرانسه، انگلیسی، آلمانی و… هستند.

  • موزه ابن سینا

سال 1330به منظور نگهداری از سکه ها، سفال ها، برنزی جات و سایر اشیای کشف شده در این محدوده که مربوط به هزاران سال قبل از میلاد و  همین طور برخی دیگر مربوط به دوران اسلامی نیز می شود موزه ای در تالار جنوبی آرامگاه ساخته شد.از جالب ترین چیزهایی که در این موزه قرار دارد، عکسی از جمجمه‌ ابو علی سیناست که گویا به هنگام تخریب مقبره‌ قدیمی به ثبت رسیده است.

  • محوطه آرامگاه

در محوطه ی آرامگاه بوعلی سینا،باغچه ها و چشمه هایی وجود دارد که هر کدام نمونه ای از باغ های “بابل” در نظر گرفته شده اند و طراوت باغ های ایرانی را نشان می دهند.

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن