اوتیسم

22 تیر 1399
نویسنده:  

اوتیسم یا در خودماندگی، نوعی اختلال رشدی و بیماری ای است که قبل از سه سالگی بروز می کند،

این اختلال بر رشد طبیعی مغز تأثیر می گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم اوتیستیک گفته می شوند، که در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، با چالش هایی روبرو هستند.

این اختلال، ارتباط افراد اوتیستیک را با دیگران و دنیای خارج دشوار می کند. بعضی از کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است علاقه ای به در آغوش گرفتن نداشته باشند، بعضی از آنها ممکن است بچه های «خوبی » باشند، آرام دراز می کشند، به ندرت گریه می کنند و بیش از حد می خوابند. ولی بعضی از آنها ممکن است بدون هیچ علت واضحی جیغ بزنند و گریه کنند.

در این افراد، حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) و پاسخ های غیرمعمول به افراد، دل بستگی به اشیاء یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممکن است در حواس پنجگانه نیز حساسیت های غیرمعمول دیده شود، اگر کوچک ترین موردی از قوانین اخلاقی و رفتاری افراد اوتیستیک رعایت نشود به دلیل استرس و اضطرابی که بر کودک وارد می شود ممکن است واکنش های هیجانی و گاهی هم رفتارهای خشونت آمیزی از آنها سربزند. رفع کمبودهای مرتبط با خانواده و کاهش نگرانی های خانواده و افزایش کیفیت زندگی و استقلال عملکردی کودکان، اهداف اصلی معالجه مبتلایان اوتیسم است.کارآمدترین روش درمانی اوتیسم، توانبخشی است که برای ایجاد شرایط بهبودی و زندگی آسانتر افراد مبتلا به آن می توان علاوه بر کمک های پزشکی ضروری از روشهای مناسب برای تقویت مهارت های ارتباطی کودک، مانند موسیقی درمانی و موارد بسیاری کمک گرفت، چیدمان و طراحی داخلی فضای زندگی افراد اوتیستیک موضوع مهمی است که در این گزارش به آن می پردازیم.

ایجاد ساختمان ها و فضای داخلی مناسب زندگی فرد مبتلا به اوتیسم نیاز به طراحی هوشمندانه و معماران متخصص در این زمینه دارد. طراحي داخلي نقشی ویژه ای دارد زیرا نوع تفكر از طراحي فضا، به بهبود درك حواس آ نها كمك کرده و مهارت هايی با سازگاری بیشتر با محيط زندگی را برای شان ایجاد میکند.

اولین چیزی که باید هنگام طراحی خانه یا فضای داخلی برای کودکان مبتلا به اوتیسم، مورد توجه قرار گیرد طرح و پلان فضایی مناسب است،کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب با گردش در فضای پیچیده مشکل دارند. نکته دوم که باید با توجه به اصول ایمنی در اصول طراحی اوتیستیک توجه شود، برنامه ریزی فضا و چیدمان مبلمان است. طراحی های پیچیده و خاص ممکن است برای کودکان مبتلا به اوتیسم سردرگمی ایجاد نماید در واقع سادگی، سازگاری آسان تری را برایشان در بر دارد. کودکان اوتیستیک در برابر هر تغییری هر چند کوچک و خصوصا جا به جا شدن لوازم منزل بسیار حساس هستند و سریع از خود عکس العمل نشان می دهند. کودکان اوتیستیک به داشتن یک فضای مستقل علاقه بیشتری نشان می دهند، می توانید برای حل این مسئله از چادر مسافرتی استفاده کنید، برای آن که کودک باید در دید شما باشد می توانید چادر را درپذیرایی یا حال منزلتان برپا کنید.

 

افزایش ایمنی

یکی از مسائل مهم در رابطه با کودکان اوتیستیک آن است که آنها به نوعی درکی از خطر ندارند .سعی کنید تا جای امکان از وسایل و مبلمانی که گوشه های تیز دارند استفاده نکنید، حتما کمدها، کشوها و هر جای دیگری که ممکن است در آن وسایلی خطرناک وجود داشته باشند را بسته و ترجیحا قفل نمایند. این مسئله شامل کمدها و جاهایی که محل نگهداری داروها هستند هم می باشد. سیم های برق و پریزها را کاملا محافظت شده و ایمن کرده واز پوشش های مخصوص آنها استفاده کنید. برخی از کودکان اوتیستیک به صدای شکستن شیشه علاقه دارند در نتیجه شما باید از آینه و شیشه های نشکن استفاده کنید، علاوه بر این استفاده از پنجره های دوجداره نشکن می تواند با یک تیر دو نشان بزند؛ هم عایق صوت و بو باشد و هم مانع بروز خطراتی ناشی از شکستن شیشه شود.

 

نورپردازی مناسب

نورپردازی منزل برای کودکان مبتلا به اوتیسم اهمیت زیادی دارد،این افراد به نور و چراغ های چشمک زن حساسیت نشان می دهند. توصیه می شود که برای ورود نور مناسب به داخل خانه به جای کرکره از پرده استفاده کنید، چرا که پرده کرکره ای می تواند باعث افزایش حساسیت فرد مبتلا به اوتیسم شود. میزان نورپردازی طبیعی و ملایم مي تواند بهترین گزینه باشد.

 

 

عایق صوتی مناسب

افراد مبتلا به اوتیسم سر و صدای بیشتری را نسبت به سایر افراد م یشوند. این یعنی آ نها ممکن است صداها و یا حتی بوهایی را حس کنند که شما حس نکنید؛ درنتیجه لازم است که برای جلوگیری از اذیت شدن آن ها به دنبال عایق صوتی در منزل باشید. انواع عايق هاي صوتي ميتواند براي متعادل كردن صدا براي اين كودكان مفيد باشد.

 

 

رنگ مناسب

برای رنگ کردن دکوراسیون منزل افراد اوتیستیک سراغ رنگ های ملایم تر بروید، رنگ ها باید خنک و تسکین بخش باشند. رنگ های تند و محرک می تواند تاثیر منفی در روحیه و اعصاب آ نها داشته باشد؛ به همین دلیل توصیه ما رنگ های روشنی مثل کرم استفاده کنید. به عنوان نمونه رنگ هایی مانند زرد و قرمز محرک حسی هستند و تحمل آن برای کودکان مبتلا به اوتیسم دشوار است. رنگ های پاستلی و مات و خنثی احساس راحتی بیشتری برای کودکان ایجاد می کنند.

طبق آخرین مطالعات کودکان اوتيستيك تمایل دارند سبز، قهوه ای و صورتی پاستلی را انتخاب کنند. رنگ های سرد مانند آبی و سبز بسیار تسکین دهنده هستند. طراحی داخلی با تم رنگی تک رنگ نیز انتخاب خوبی خواهد بود.

 

خواب مناسب

اتاق خواب افراد اوتیستیک باید فضایی برای آرامش باشد تا بتوانند روحیه خوبی از آن دریافت کنند. درج ساعت و تاریخ خواب و بیداری و رفتارها و عکس العمل های افراد اوتیستیک بسیار حائز اهمیت است زیرا ممکن است رفتارهای کودک به زمان هم مرتبط باشد که چه موقعی از روز یا شب آرامتر هستند و چه مواقعی رفتارهای هیجانی نامناسب شان کمتر یا بیشتر است.

 

سرویس بهداشتی

مسئله ای که در این بخش اهمیت پیدا می کند حساسیت برخی از افراد اوتیستیک به آب است. معمولا توصیه می شود که دمای آب و منزل را به گونه ای تنظیم کنید که در زمان روشن کردن آب، باعث شوکه شدن آنها نشود. علاوه بر این شما می توانید با استفاده از شیرآلاتی که برای شان مناسب است به استقلال این عزیزان نیز کمک کنید. انتخاب شيرآلات با كاربرد آسا نتر مي تواند براي اين كودكان مناسب باشد.

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن