نبود برنامه ریزی یا فقر فرهنگی

22 تیر 1399
نویسنده:  

روند رو به زوال زمین ، نابودی اقتصاد صنعت و معدن

دهم تیر ماه روز صنعت و معدن نامگذاری شده است. یکی از زمان هایی که لازم است از تمامی معدن کاران و متخصصان معدن تکریم شود. چرا که ایشان سختی کاری زیادی را متحمل می شوند تا بتوانند عملیات استخراج را به سر انجام برسانند. صنعت و معدن یکی از مهره های کلیدی در اقتصاد هر کشور می باشد. که با اندکی سرمایه گذاری علمی و مالی می تواند بازده فراوانی برای کشور داشته باشد. و البته چه خوب است که بدانیم کشور ما ایران بخاطر تنوع زمین شناختی خود، یکی از مناطق غنی و پر اهمیت از نظر معدن و مواد اولیه است. که همیشه نظر همه دنیا را به خود جلب کرده است. اما در این روز یک سوال پایه ای از مسئولین، جامعه و مردم دارم! که تا چه میزان به کاشفان این سرمایه اقتصادی و معنوی در کشور ما اهمیت داده می شود؟! آیا نیروی کار متخصص در این زمینه می تواند بدون دغدغه مالی و فرهنگی و به دور از فشار های اجتماعی، و همچنین با در دست داشتن امکانات اولیه چرخ اقتصادی مملکت را دوباره بازسازی نماید؟!

با یک جستجوی ساده در موتور جست و جوی گوگل می توان دید که زمین شناسی به معنای دانشی است که به طور کلی ماهیت سیّاره زمین و تاریخ آن و همچنین ساختمان پوسته و اجزای درون آن، انواع سنگ ها و فسیل ها را بررسی می کند. این علم درباره مواد سازنده زمین، نیروهای مؤثر بر مواد مزبور، برآیندهای آن نیروها، پراکندگی سنگ های پوسته سیاره، سرگذشت آن و همچنین گیاهان و جانورانی را که در دوره های گوناگون زمین شناسی وجود داشته اند، بررسی می کند. به عبارت دیگر، زمین شناسی علم مطالعه ساختار سیاره ای است که بر روی آن زندگی می کنیم. زمین شناسان، افرادی هستند که چگونگی تشکیل زمین، ویژگی ها و رویدادهایی که از زمان پیدایش زمین بر آن گذشته است، ساختار، ترکیب سنگ ها و کانی ها و همچنین تاریخچه آن را، مطالعه می کند. از آنجا که فعالیت متخصصین در هر زمین های باعث بهبود کیفیت و افزایش راندمان کار می شود، پس ذکر این نکته لازم است که حضور یک زمین شناس در کلیه پروژه های عمرانی اعم از سدسازی، راه سازی، ساختمان سازی و... و از همه مهمتر اکتشاف نفت و معادن که شیره اصلی اقتصاد و صنعت در کشورمان می باشد، ضروری است. پس در این لحظه سوالی به وجود می آید که چرا با وجود اینکه رشته زمین شناسی به این مقدار کاربردی می باشد، با این حال تعداد افراد علاقه مند به این رشته کم شده و یا فارغ التحصیلان آن بیکار می باشد؟ به چه دلیل در منظر مردم زمین شناسی ناشناخته و ناکارآمد تلقی می شود؟ شاید در نگاهی زود گذر در پیرامون این موضوع بتوان به فقر فرهنگی جامعه یا بهتر بگویم اطلاعات محدود از رشته های علمی و کارایی آنها اشاره نمود. زمین شناسی تنها رشته ای نیست که در جامعه علمی ما از سالها پیش وارد شده است، لیکن جایگاه خود را از نظر اهمیت کاربردی در اقتصاد کشور به جامعه نشان نداده است!

سالانه تعداد بسیاری از جوانان از رشته های گوناگونی فارغ التحصیل می شوند که حتی خودشان به درستی به کاربرد دقیق آن و اثرگذاری آن در جامعه آگاه نیستند. از نظر جامعه نگری عدم شناخت صحیح از رشته های علمی و باراز کار آن ها باعث عدم ایجاد اشتغال در سطح عموم مردم خواهد شد. حذف این رشته درسی از کتب آموزشی دوره متوسطه و یا بی توجهی مداوم به آن در مدت زمانی باعث حذف اطلاعات اولیه مردم پیرامون زمین و جایگاه زندگیشان و همچنین حذف این علم از رشته های دانشگاهی خواهد شد. در سال ها یا خیر میهنمان با مسائل و مشکلات زیست محیطی زیادی همچون هجوم ریزگردها به مناطق مختلف کشور،ن شست زمین، بحران آب، احداث سازه های نامناسب مهندسی دراثر نبودن مدیریت از سمت نیروهای متخصص زمین شناس و ... روبرو بوده است؛ا ین به شکلی است که علم زمین شناسی قادر به پیش بینی و شناسایی مشکلات رو به رشد زیست محیطی و ارائه راه حل های کارآمد می باشد.

با توجه به گزارشی که در سال ۱۳۸۴ توسط نشریه میس منتشر شده است به طور سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نیروی کار جدید وارد بازار می شود، بدون آنکه فرصت شغلی جدیدی در این مدت خلق شود و به این ترتیب هر سال ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر به جمعیت بیکاران ایران افزوده می شود. از طرفی ارتباط بین رشد اقتصادی با اشتغال از شاخص های کلیدی بازار کار می باشد که با نام کشش های اشتغال مطرح می شود. کشش های اشتغال مقیاسی عددی از چگونگی اشتغال بارشد خروجی اقتصاد می باشد. به گونه ای که تاثیر اقتصاد کشور و عدم حضور کاربرد این رشته در برنامه ریزی ها، بر بیکاری زمین شناسان قابل چشم پوشی نیست. اینجاست که باید بگوییم تا که از جانب معشوق نباشد کششی کوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد!

شایان ذکر است که اثرات بیکاری در هر جامعه به صورت مادی و معنوی ظاهر می شود. اثر مادی همان اقتصاد کشور است که در اثر از دست دادن و عدم استفاده صحیح از نیروی کار متخصص به وجود می آید. اما تاثیرات معنوی بیکاری برای قشر تحصیل کرده و نخبگان جامعه ایران باعث سرخوردگی، عدم اعتماد به نفس و یا سایر آثار جبران ناپذیر روانشناختی در جامعه خواهد شد.

روز صنعت و معدن در این ماه یادآور تمام خدماتی است که معدن و همه کانی های استخراج شده از آن به مردم و جامعه های انسانی می کنند. فقر فرهنگی در کشور ما باعث شده است که از نظر جایگاه، رشته های تخصصی دانشگاهی دچار یک سری رتبه بندی هایی شود. این مسئله رقابت را بر سر تعداد محدودی از رشته ها بالا برده و سایر رشته های تحصیلی را کم اهمیت جلوه می دهد. در صورتی که اگر یکی از علوم جایگاهش را از دست بدهد، چرخ زندگی در گوش های لنگ می شود. رشته هایی چون معدن و زمین شناسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بدین معنا که وجود یک متخصص معدن است که انواع فلزات و کانی های مورد نیاز برای مواد اولیه سایر علوم را فراهم می نماید. تصور کنید یک پزشک بدون دارو چگونه می تواند بیمار خود را درمان نماید؟! و یا بدون ابزار چگونه می تواند یک عمل جراحی انجام شود؟! این مواد اولیه از چه جایی غیر از محیط زیست تامین می شود؟! پس چگونه می توان نتیجه را داشت اما مسبب نتیجه را در نظر نگرفت؟! چگونه می توان هواپیما ساخت ولی از معادن استفاده نکرد؟!

تاثیرات بیکاری و عدم توانایی در تامین نیا زهای اقتصادی روزمره فردی و خانوادگی باعث می شود نیروی متخصص جوان پس از گذران مدتی وقت و انرژی، از داشتن تخصص خود سرخورده شده و به شغل های کاذب دیگر روی آورد که این نیز در جایگاه خود به صورت پنهان باعث از دست رفتن نیروی کار متخصص و ضعف در سیستم اقتصادی و صنعتی کشور میشود. هدر رفت منابع زیست محیطی و انسانی از نظر اقتصادی و اجتماعی تاثیر منفی در زیر بنای جامعه از نظر کمی و کیفی خواهد داشت. رشته زمین شناسی تنها موردی از رشته های شناخته نشده و استفاده نشده در سطح کشور

می باشد. امید است که در سالهایی نه چندان دور شاهد بهبود شرایط برای جوانان امروز این مرز و بوم پاک باشیم.

 

 

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن