تناسب اندام ( فیتنس)

22 تیر 1399
نویسنده:  

مساله تاثیر ورزش بر بدن انسان در تمامی سنین بر کسی پوشیده نیست و تابحال محققین زیادی تاثیر مثبت آن را بر بدن انسان اثبات کرده

و تاکید بسیاری بر لزوم انجام ورزش در تمامی سنین شده است. لازم به ذکرا ست که در دوران معاصر، گسترش بازی های رایانه ای باعث کاهش تحرک افراد بالاخص در سنین نوجوانی می گردد که عوارض جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت در عین حال انجام ورزش منظم و اصولی در این سن پیامدهای مثبتی را در پی دارد که در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

 

نوجوانان بیش از دیگر گروه های سني به فعالیت بدني کافي نیاز دارند تا بتوانند به رشد جسمي و تکامل ذهني کافي برسند. به علاوه نوجواني، دوره ای مهم و حیاتي است که با تغییرات جسمي، عاطفي، ذهني و تکاملي همراه است و فرد را برای ورود به مرحلة بزرگسالي آماده مي کند و مجموعه تغییرات این دورة سني و تأثیر آ نها بر رفتارهای نوجوان، سبك زندگي او را شکل مي دهد و بسیاری از عادت های

سالم و یا ناسالم در این دوران شکل مي گیرند و به دوره های بعدی زندگي نیز تسری مي یابند. افرادی که در نوجوانی ورزش می کنند در دوران پیری فعالتر هستند و تناسب اندام بیشتری دارند. مطالعات نشان داده است کسانی که در دوران نوجوانی ورزش می کنند بعد از 70 سالگی نسبت به دیگران تناسب اندام بهتری دارند. ضمنا این افراد در سنین بالاتر می توانند با کارایی فردی که نیمی از سن آنها را دارد ورزش کنند.

لازم به ذکر است که تشویق نوجوانان به انجام ورزش در مدرسه بسیار مهم است. درگیر بودن با هر ورزشی حتی اگر در آن کاملا خوب و حرف های نباشند می تواند در آینده فواید زیادی به همراه داشته باشد. یکي از پیامدهای کاهش و یا نبودِ مشارکت در فعالیت بدني و ورزش، شیوع چاقي است؛ به طوری که شواهد نشان مي دهد در ایران بیشترین شیوع چاقي در سنین نوجواني دیده مي شود.

چاقي با بیماری های مزمن و متعددی از جمله دیابت نوع دو، دیس لیپیدی، فشار خون بالا و بیماری های قلبي و عروقي، سکته مغزی، بیماری کیسه صفرا، وقفه تنفسي هنگام خواب، سرطان دستگاه گوارش و سرطان وابسته به هورمون مرتبط است. از طرفی بسیاری از خصوصیات دوران جوانی از جمله عدم ثبات، بی حوصلگی، تخیلات، هیجانات جنسی و بسیاری از روحیات دیگر به وسیله ورزش قابل اصلاح و تعدیل می باشند.

یکی از شاخصه های تاسف بار چاقی در نوجوانان این است که نوجوانان چاق ۷۰ درصد بیشتر مستعد چاقی در بزرگسالی هستند. چاقی در نوجوانان در انگلستان هم رواج یافته به طوری که هزاران نفر را به دلیل مشکلاتی از قبیل آسم، دیابت و آپنه خواب روانه بیمارستان کرده است.

تحقیقی که در دانشکده لندن انجام شده نشان داده است که نوجوانان چاق از ۸۷۲ مورد در سال ۲۰۰۰ به ۳۸۰۶ مورد در سال ۲۰۰۹ افزایش یافته اند که در این بین دختران چاق بیشترین میزان افزایش را داشته اند. در عصری که بازی های ویدئویی و کامپیوتری فراوانی ویژه سنین نوجوانی ساخته شده است جای تعجب نیست که چاقی در نوجوانان اینقدر در حال افزایش است. براساس این گزارش محققان افزودند که در این میان نوجوانان بیش از حد چاق و یا بیش از حد لاغر که ورزش نمی کنند در معرض خطر بیشتری درخصوص بروز مشکلات درونی اعصاب شامل افسردگی و اضطراب و مشکلات برونی اعصاب مانند پرخاشگری قرار داشته و نوجوانانی که در ورزش های سازمان یافته و گروهی شرکت می کنند در معرض خطر کمتری برای ابتلا به ناراحت یهای روانی و ذهنی بوده اند. درواقع کسب اعتماد به نفس، کسب روحیه مقاومت در برابر مشکلات، داشتن روحی های با نشاط، شکوفا شدن استعدادهای نهفته، تمایل به برو نگرایی، کاهش افسردگی، کاهش اضطراب و افزایش حافظه از فواید ورزش منظم در سنین نوجوانی می باشد.

روشي ساده و کم هزینه برای افراد، به ویژه نوجوانان برای جلوگیری از چاقي و بیماری های مزمن در سنین بالاتر، مشارکت در فعالیت بدني و ورزش است. بنابراین، انجام مداخلات مؤثر بر مشارکت در فعالیت بدني و ورزش، در سا لهای اولیه نوجواني ضروری به نظر مي رسد. پژوهش ها نشان داده اند که بدون مداخلات رفتاریِ مؤثر، نزدیك به 10 درصد از افرادی که برنامه فعالیت بدني را شروع مي کنند، به طور متوسط در عرض شش ماه فعالیت بدني را کنار مي گذارند.

از طرفی می توان گفت که ورزش کردن در کاهش گوشه گیری و پرخاشگری نوجوانان تاثیر دارد دارد. کاهش پرخاشگری در اثر ورزش احتمالا به دلیل ترشح غدد درون ریزی است که موجب آرامش روانی می شود زیرا در اثر ورزش اوپیات ترشح و موجب آرامش بدن م یشود، بنابراین ورزش در کاهش پرخاشگری تاثیرگذار است و از طریق ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی از قبیل تنظیم جریان خون و تنظیم دستگاه قلبی و عروقی به آرامش اعصاب کمک م یکند و باعث کاهش پرخاشگری می شود.

همچنین افراد در گروه های ورزشی مهارت های روانی، اجتماعی رفتاری و ارتباطی لازم را برای حضور در صحنه روابط فردی و اجتماعی کسب می کنند که به سهم خود موجب پاسخ سازنده این افراد به رفتار دیگران می شود و پرخاشگری را کاهش می دهد. همچنین می توان اعلام کرد که بازی و ورزش میدان تمرین مناسبی برای ارزش گذاری و جهت گیری هیجانات و عواطف و گرایش های فطری نوجوانان است و مفاهیمی چون نوع دوستی، تعاون، ایثار، فداکاری و گذشت را به آن ها می آموزد.

فواید ناشي از فعالیت بدني منظم به خوبي اثبات شده است. مشارکت منظم در فعالیت بدني، با زندگي بهتر و طولاني تر، کاهش خطر بیماری های مختلف و پاره ای از فواید عاطفي و روانشناختي همراه است. همچنین شواهد زیادی وجود دارد که نشان مي دهند بي تحرکي یکي از مهمترین دلایل مرگ، ناتواني و کاهش کیفیت زندگي در جهان درحال توسعه است. بدون تردید، پي ریزی یك جامعه سالم و بانشاط در گرو سلامت ذهني، رواني و جسماني اعضای جامعه و مرهون تلاش نیروهای انساني سالم و کارآمد است. در همین راستا، سلامت بدني نوجوانان به عنوان چهارچوب اصلي پیکره جامعه جوان، برای ایفای نقش های فردی، علمي و اجتماعي، حائز اهمیت است و انجام فعالیت های بدني در کنار علم اندوزی مي تواند در یادگیری آنان تأثیر قابل توجهي داشته باشد. مي توان به جرات گفت افرادي كه ورزش مي كنند سلامت خود را از نظر جسمي و سلامت افراد ديگر را از نظر رواني با توجه به تعاملات مثبت خود ايجاد مي كنند.

نظر بدهید 257  بازدیدها
برچسب ها
احسان جعفری

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن