از تنهایی عضو گروه شویم ؟

26 ارديبهشت 1399
نویسنده:  

در این روز های کروواسی همه آدمها به قرنطینه رفته اند، جز معتادان و مواد فروشان !!

 

آیا آنها بخشی از اجتماع ما نیستند؟  آیا آنها خانواده ای ندارند که امکان انتقال دادن بیماری به آنها وجود داشته باشد ؟ این معتادان از چه طریقی اسپورت می شوند!!

ایا افرادی که مواد می فروشند، دارای خانواده  نیستند، یا نگران  انتقال  بیماری به اعصای خانواده نیستند.!! به اینها که فکر می کردم متوجه وجود یک اجتماع شدم که مهمتر از خانواده جلوه کرده است. این مصرف کنندگان مواد برای خود یک کلونی تشکیل داده اند که در ان برای هر شخصی رتبه ای تعریف شده و افراد دارای جایگاه اجتماعی  خاصی هستند.انها برای بقا تلاش می کنند تا کارشان را خوب انجام دهند، چون برای ماندن در جایگاه خود نیاز به توجه دیگران دارند. بعضی  از انها هم از قدرت استفاده می کنند و با زور و ایجاد رعب و وحشت ،  جایگاه خود را حفظ میکنند .افرادی که بیرون از این جمع پدیرفته نیستند ، در این جمع مورد استقبال قرار می گیرند.هم مصرفان انها و فروشندگان مواد به آنها  حق میدهند و خوبیهای یکدیگر  را می بینند و به اصطلاح برای هم ” مرام خرج می کنند.”

پس در این اجتماع نیز مانند سایر اجتماعات حضور  و فعالیت یک فرد مبتنی بر سودمند بودن و دیده شدن و مورد اهمیت بودن او دارد.مثل اجتماع مدرسه و محل کار

پس امکان اینکه قوانینی که برای سایر اجتماعات وجود دارد را درباره آنها مورد توجه قرار داد، وجود دارد.همانطور که در سایر اجتماعات ، روانشناسی اجتماعی به میان میاید و از نظریه های مختلف استفاده می کنند و ریشه ناملایمات و اشتباهات بررسی می کنند و راه حل می دهند.در مورد اجتماع سومصرف کنندگان مواد نیز می شود. از این روش استفاده  کرد، تا بلکه بتوانیم زنجیره بهم پیوستگی آنها  را از هم بگسلیم و افراد را از این مسیر پر خطر و اشتباه بازگردانیم.

تا بحال بدلیل اهمیت این بیماری اغلب  پزشکان و روانشناسان و روان تحلیل گران و روان درمانگران در حوصه درمان تلاش زیادی کرده اند. تابحال شاهد گسترش وسیع درمان و الگوهای درمانی هستیم که همگی بر اساس توصیف بیماران بوده ایم.چنین توصیفهای روانشناختی ، در صورت صحت، حاوی بینش و آگاهیهای با اهمیتی هستند که باید حفط شده و با مفاهیم زیست شناختی جدید آمیخته شوند. از جمله این الگوها ، الگوی زیستی -روانی و اجتماعی است.

روانشناسی جدید، روانشناسی که اطلاعات قدیمی،زیست شناسی جدیدو پویاییهای خانواده گروه را با یکدیگر ترکیب می کند.این چالش را تسهیل کرده و اساس رانپزشکی اعتیاد را پایه ریزی کرده است.

با توجه به اینکه در هر سنی امکان دارد افراد به بیماری سو مصرف مواد مبتلا شوند، و همچنین کاهش سن ابتلا به بیماری و از سویی تاثیر بالای گروه همسالان در سنین نوجوانی و جوانی تمرکز مطلب امروز را بر نظریه های اجتماعی و کارکردشان در این زمینه است.

 

نظریه یادگیری اجتماعی شناختی

طبق نظریه بندورا نوجوان باورهای خود در مورد مصرف مواد مخدر را از الگوهای نقش، خصوصا دوستان نزدیک و والدین مصرف کننده مواد مخدر کسب میکند . مواجهه با دوستان و والدینی که مواد مصرف می کنند، دو باور ویزه مصرف مواد را در فرد شکل میدهند: اول انکه مشاهده الگوهای نقش که ماده مخدر مصرف می کنند ، مستقیما سبب شکل گئری انتظار پیامد در نوجوانان می شود. مثل آثار مستقیم اجتماعی ، شخصی وفیزیولوژیک مواد (آرام شدن یا شادی بلافاصله پس از مصرف ) بنابراینمشاهده همسالان که برای احساس راحتی در روابط اجتماعی، حشیش میکشند ،باور نوجوان در مورد عواقب مصرف مواد و نگرش ان به مواد تعیین می کند.

در این شرایط شنیده های نوجوان از رسانه ها و کتاب ها درباره مواد با دیده های او در ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان تفاوت دارد و او به دیده هایش بیشتر از شنیده هایش اعتماد دارد.این الگوهای نقش اطلاعات و مهارت لازم را برای بدست اوردن و مصرف به نوجوان می دهند.حتی شنیدن این موضوع  که الگوی نقش فقط از مصرف لذت میبرد، در شروع مصرف مواد نقش مهمی دارد.

همچنین الگوهای نقش می توانند خود اثربخشی امتناع را بوجود آورند، مثلا مشاهده دوستی که در برابر فشار همسالان برای مصرف مواد مقاومت می کند، مهارتهای امتناع و خود اثربخشی  نوجوان را تقویت می کند، زیرا او توانسته است مهارتهای ضروری برای پرهیز از مصرف  را بیاموزد.

ارتباط بین مصرف مواد و همسالان مصرف کننده بیشتر تحت تاثیر فرایند انتخاب دوست است تا نفوذ همسالان؛ یعنی نوجوانی که به صورت تفریحی یا ازمایشی مواد مصرف می کند، به دنبال دوست و همسالی است که مشابه خودش باشد. علاوه بر تشابه نوجوانان بدنبال افرادی از همسالان خود میگردند تا تکمیل کننده انان یا پوشاننده معایب انان باشد. بعنوان مثال نوجوان خجالتی و کمرو  دلش میخواهد وارد جمعی شود که بتوانند زبان او باشند و هر جا لازم بود او را پشتیبانی کنند ، حالا اگر این گروه یکی از شرایط پذیرش عوضش مصرف مواد باشد و نوجوان ببیند که اعضای گروه بدلیل مصرف خجالتی نیستند ؛ آنوقت بنابر شواهد درک شده و نیاز خودش تصمیم میگیرد به گروه بپیوندد و مواد هم مصرف کند تا از شر خجالت و کمرویی خلاص شود.

حالا اگر تیم درمان علاوه بر سم زدایی تصمیم بگیرد که او را از جمع دوستانش جدا کند چه اتفاقی رخ میدهد؟!!

بطور همزمان او را در دو موقعیت دردناک قرار داده است. یکی درد قطع مصرف ودیگری روبرو شدن مجدد با خجالت و کمرویی که عذابش می داد. در این شرایط  اغلب بازگشت مجدد به مصرف غیر قابل انکار است. وقتی در حوزه درمان نتیجه مطلوب حاصل نمیشود ، بهتر است به یک مرحله قبل تر رفت و آن مرحله قبل از ابتلاست. قبل از ابتلا یعنی سلامت. ارتقای سلامت روانی و روحی در فرد هدف مهم برنامه هایی تحت عنوان برنامه های پیشگیرانه است.

 

ترویج تفکر پیشگیری به جای درمان در تامین بهداشت و سلامت روانی نقش بسزایی دارد. شاید این شعار را شنیده باشید که ”پیشگیری بهتر از درمان است" یا ”پیشگیری ارزان تر از درمان است" .پیشگیری در مفهوم ساده یعنی دوراندیشی و مانع از رخدادی در آینده شدن.

 پیشگیری در سه سطح است که موصوع ما سطح اولیه است . سطح اولیه پیشگیری با دو هدف زیز تعریف شد:

کاهش وقوع اختلالات روانی در افراد ؛

 افزایش سلامت روانی با تقویت تواناییها به منطور حفاظت از افراد در برابر کنشهای ناسالم

در این سطح  برنامه های زیر  تدوین و قابل اجرا شده است:

۱. افزایش اگاهی عمومی درباره مواد ودادن اطلاعات واقعی وبروز به والدین

۲. قرار دادن امکانات روانشناختی مثل مشاوره یا کارگاههای آموزشی در اختیار والدین جهت بهبود روابط  بین فردی در دوران حساس بلوغ

۳. تحت اموزش روانشناسی قرار دادن کادر اموزشی مدارس جهت ارتقا مناسبات بین فردی یا اجتماعی

۴. تدوین برنامه آموزشی مهارتهای زندگی پر کاربرد برای مدارس  در جهت تنظیم هدفهای واقع گرایانه

نظر بدهید 29  بازدیدها
برچسب ها
زهرا خوش لهجه

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن