ورزش و روزه داری

26 ارديبهشت 1399
نویسنده:  

ماه مبارک رمضان ماه تزکیه نفس و روح و ماهی است که می توان از آن به عنوان فرصت بازسازی دوباره جسم و روح بهره جست.

در مقالات متعدد بارها و بارها درمورد فواید روزه داری برای بدن خوانده ایم و تکرار آن درحقیقت تکرار مکررات است. در این مقاله سعی داریم با یاداوری اهمیت ورزش در این ماه بر بهینه سازی فواید روزه داری تاکید نماییم.

 

پاکسازی بدن و سم زدایی

همانطور که در مقالات مختلف در مورد پاکسازی بدن با روزه داری خوانده ایم، روزه داری سی روزه ی ماه مبارک در سه دوره ی ده روزه باعث پاکسازی تدریجی بدن انسان می گردد. این پروسه بدین صورت است که با منطم شدن وعده های غذایی و همچین فاصله ی طولانی بین انها بدن فرصت پیدا میکند تا معده و روده را پاکسازی کند، البته برای تکمیل این فرایند تحرک کافی میتواند بسیار کمک کننده باشد. متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل کاهش فیبرها در وعده های غذایی در ماه مبارک رمضان دچار یبوس میود که این امر پروسه پاکسازی را با مشکل رو به رو خواهد کرد از طرفی برای افراد نیز مشکلات متعددی اعم از دل درد تیرگی پوست معده درد و ... به همراه دارد. حال برای فع این مشکل، انجام ورزش منظم می تواند به راحتی این مشکل را رفع کند. تحرک کافی باعث حرکت روده ها و تسهیل در اجابت مزاج شده و فرایند پاکسازی دستگاه گوارش را کامل می کند. انجام ورزش های سبکی مانند پیاده روی آرام با تمرکز بر تنفس از بینی برای جلوگیری از خشکی گلو بسیار به این امر کمک میکند.

آرامش و سلامت مغز

همانطور که میدانید آرامش ذهن یکی از فواید روزه داری است که درواقع با قرایت قران و دوری از گناهان روح ادمی را اماده پذیرش حقیقت جهان و دوستی با طبیعت خویشتن میکند. انجام ورزش های مثل یوگا علاوه بر مدیتیشن رابطه ی روح انسان با جهان را متعادل کرده و به سلامت روح و جسم همزمان کمک کیند و باعث آرامش دوندان روزه داران و رضایت بیشتر آنها از خود و جهان پیرامون میگردد. لازم به ذکر است که مجموع روزه داری و یوگا به جلوگیری از بیماری هایی مثل الزایمر و پارکینسون کمک میکند.

 

کاهش وزن

بسیاری از انسانها همواره در پی کاهش وزن هستند. بعضی این مساله را با هدف زیبایی و بعضی با هدف سلامت بیشتر و کاهش کلسترول، فشارخون و قند پی میگیرند. در هنگام روزه داری، وقتی در طول روز از خوردن غذاهای حاوی قند پرهیز میکنید، بدن شما از ذخیره‌ی چربی خود به عنوان یک منبع انرژی استفاده خواهد کرد. چربی استفاده نشده باعث افزایش وزن میشود اما در حین روزه داری، چنین چربی استفاده نشده‌ای وجود ندارد چون تمام ذخیره ی چربی به انرژی لازم روزانه تبدیل خواهد شد. ماه رمضان بهترین فرصت تعدیل خوراک است در واقع بهترین مدل رژیم غذایی، اما همه ی مردم این را میدانند که رژیم به تنهایی در کاهش وزن موثر نخواهد بود و لاغری پایداری به دنبال نخواهد داشت. روزهای روزه داری بهترین فرصت است تا با دادن یک کاتالیزور مثل ورزش به لایف استایلمان به فرایند کاهش وزن سرعت ببخشیم و با ورزش هایی مثل پیلاتس یا پیاده روی، عامل محرک چربی سوزی را فراهم کنیم.

افزایش ایمنی بدن

همانطور که میدانید روزه داری با تحریک سیستم ایمنی بدن باعث تقویت آن می گردد. با انجام ورزش در دوران روزه داری میتوان این فرایند را تقویت نمود و طبق اصل برهم نهی، از جمع فواید روزه داری و ورزش درکنار هم برای افزایش سطح ایمنی بدن استفاده نمود.

درنهایت بهتر است که در طول روز ورزش های سبکی مثل یوگا و پیاده روی سبک انجام گردد و فاصله افطار تا سحر نیز (به شرط مصرف معقول افطار) می تواند فرصت خوبی برای ورزش های حرفه ای باشد. همچنین ورزش های هوازی به تعادل سیستم بدنی روزه داران در بین افطار تا سحر، بسیار کمک خواهد کرد زیرا باعث اکسیژن رسانی بیشتر به مغز شده و شادابی و سلام روزه داران را در پی خواهد داشت. باید توجه داشته باشیم که ورزش های سنگین در این ماه ممکن است به ضعف قوای جسمانی منجر شود پس حفظ تعادل بسیار ضروری است. لازم به ذکر است که ورزشکاران می باستی آب بدن خود را به میزان مکفی تامین کند پس در فاصله افطار تا سحر تا میتوانید آب بنوشید و الیته باید توجه داشه باشیم که از ورزش در محیط های گرم خودداری کنیم تا کاهش آب بدن را به حداثل ممکن برسانیم. به عنوان نکته اخر لازم به ذکر است که خواب کافی در کنار روزه داری و ورزش بسیار لازم است تا بدن فرصت احیا و قوای لازم را حفظ بنماید.

با آرزوی سلامتی تمام روزه داران به امید آن که ورزش را به عنوان جزو لاینفک این روزها ببینند تا به سلامتی بیشتر خود کمکی کرده باشند.

 

 

نظر بدهید 234  بازدیدها
برچسب ها
احسان جعفری

نظر شما

تبلیغات

   

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن