روز ملی فناوری هسته‌ای

31 فروردين 1399
نویسنده:  

از بیستم فروردین سال ۱۳۸۵ که خبر دستیابی ایران به فناوری غنی‌سازی اورانیوم و راه‌اندازی یک زنجیره کامل غنی‌سازی توسط سانتریفیوژ‌های ساخت ایران اعلام شد، این روز، روز ملی فناوری هسته‌ای ایران است.

چرا که در پی موفقیت دانشمندان و متخصصان ایرانی، در دستیابی به نسل جدیدی از سانتریفیوژها و اعلام آن به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشور ایران در زمره کشورهای صاحب تکنولوژی در غنی‌سازی اورانیوم محسوب می­شود. بنابراین، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس قدردانی از تلاش‌های افتخار آفرین دانشمندان جوان ایرانی در دستیابی کشور به فناوری صلح آمیز هسته‌ای، ۲۰ فروردین در تقویم رسمی ایرانیان «روز ملی فناوری هسته‌ای» نام گرفت.

انرژی هسته‌ای چیست ؟

انرژی هسته‌ای انرژی گرمایی آزاد شده حاصل از شکافت اتم اورانیوم است که از آن برای تولید بخار آب و گرداندن توربین‌های تولید برق استفاده می­شود. اورانیوم معدنی طی فرایندی در تأسیسات فرآوری باید به گاز هگزافلوراید یا uf۶ تبدیل شود و سپس با تزریق به شبکه‌ای ازسانتریفیوژها غنی شده و سپس قابل استفاده است. البته فقط اورانیوم نیست که با آن می‌توان انرژی هسته‌ای تولید کرد، مثلا از پولوتونیم یا دیگر رادیو اکتیوها نیز می‌توان انرژی هسته‌ای تولید نمود، این انرژی در دسته انرژی‌های نیمه پاک و غیر قابل تجدید تقسیم بندی می‌شود. به این دلیل نیمه پاک که زباله‌ها و پس مانده­های آن هزاران سال در محیط زیست باقی‌مانده و برای سلامت موجودات زنده بسیار خطرناک هستند،  با وجود این پس از مقایسه آماری بین خطرات همه انواع انرژی، انرژی هسته‌ای جزو بهترین گزینه­های موجود به­شمار می‌آید. لازم به ذکر است انرژی هسته‌ای به تمامی انرژی­های دیگر قابل تبدیل است ولی هیچ انرژی به انرژی هسته‌ای تبدیل نمی‌شود .

چگونگی کشف انرژی هسته‌ای

حدود سه قرن قبل از میلاد مسیح، دانشمندی یونانی به نام (دموکریت) با مطالعه برروی اشیای پیرامونش، به این نتیجه رسید که اشیاء به رغم شکل ظاهری متفاوتی که دارند از ذرات بسیار ریزو غیر قابل تجزیه‌ای تشکیل شده‌اند، وی اسم این ذرات را«اتم» نهاد که در زبان یونانی به معنی «نشکن»است. دو هزار سال بعداز دموکریت دانشمندی انگلیسی به نام «جان دالتون»به این نتیجه رسید که اتم هم قابل تجزیه و شکستن است. این نظریه باقی ماند تا در سال ۱۹۲۷ میلادی دانشمند آمریکایی _آلمانی الاصل به نام آلبرت اینشتین فرمول(me-e )  را مطرح کرد و ثابت نمود که «اگر اتم شکافته شود انرژی عظیمی ایجاد می‌شود»

کشف انرژی هسته­ای، یکی از مهمترین و اثرگذارترین کشفیات بشر در طول تاریخ بود. اما نکته­ای که تقریبا از همان آغاز نگرانی عمیقی را در سطح جهان پدید آورد، قدرت تخریب فوق‌العاده انرژی هسته ‌ی بود که خیلی زود توسط «ابن هایمر» شاگرد انیشتین به اجرا درآمد و آمریکایی‌ها برای نخستین بار به طورکاملا سری در صحرای «نوادا» انفجار هسته‌ای را آزمایش کردند.

کاربردهای انرژی هسته‌ای

انرژی هسته‌ای دارای کاربردهای فراوان است. در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان کاربردهای انرژی هسته‌ای را در دو بخش نظامی و غیر نظامی قرار داد. با این ملاحظه که پیشرفت در فناوری هسته‌ای، پیشرفت در رشته‌های علمی مرتبط با این فناوری را به دنبال دارد. بنابراین پیشرفت در این رشته به معنای پیشرفت در علوم مرتبط دیگراست. جمهوری اسلامی ایران در طول سالیان اخیر همواره تأکید براستفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای داشته و مسئولین عالی نظام بارها اعلام کرده‌اند که سلاح‌های هسته‌ای و بمب‌های اتم در دکترین دفاعی کشور جایی ندارد، آمریکایی‌ها قریب دو دهه است که جمهوری اسلامی ایران را متهم به تلاش جهت دستیابی به سلاح‌های اتمی می‌کنند و مقصد نهایی ایران در فعالیت‌های هسته‌ای را دسترسی به سلاح اتمی اعلام می‌دارند. نقش فناوری هسته‌ای در توسعه کشور بسیار ضروری است.

برنامه انرژی هسته‌ای ایران در گذشته و حال:

در سال ۱۳۵۳ که مصرف برق کشور حدود ۳۵۰۰ مکاوات و جمعیت کشور حدود ۳۰ میلیون بود و درآمد نفت حدود ۲۲ میلیارد دلار بود جهت یک برنامه توسعه بیست ساله ۲۰۰۰ مگاوات برق پیش‌بینی کرده بودند که مورد حمایت کامل آمریکا بود، اکنون که مصرف برق کشور حدود سی هزار مگاوات و جمعیت کشور بیش از دو برابر و درآمد نفت تنها حدود ۲۴ میلیارد دلار و برنامه توسعه انرژی هسته‌ای کشور در یک دوره بیست ساله ۷۰۰۰ مگاوات می‌باشد، برای راه‌اندازی نخستین نیروگاه یک هزار مگاواتی با مخالفت جدی آمریکا مواجه هستیم  این مخالفت آمریکا چیزی جز مخالفت با دانش هسته‌ای ایران (که به گفته البرادعی در رتبه دهم جهان قرار دارد) و نیز مخالفت با پیشرفت علمی کشور نیست و اتهام سعی در ساخت سلاح های هسته‌ای و تبلیغات گسترده جهانی در این زمینه صرفا برای جلو گیری از توسعه علمی و پیشرفت کشور و عقب نگه داشتن ایران اسلامی از دانش روز می‌باشد، بنابراین داشتن انرژی هسته‌ای برای پیشرفت ما امری ضروری است و به فرموده مقام معظم رهبری مسئله انرژی هسته‌ای پیشرفت بزرگی است که جز با استقامت بدست نمی‌آید.

عنوان کتاب: تاریخچه انرژی هسته‌ای در ایران و جهان   مؤلف: مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی

توضیح کتاب: در 18 اسفند 1352 سازمان انرژی اتمی ایران تاسیس شد و قرارداد تاسیس چند نیروگاه از جمله نیروگاه بوشهر با KWU به امضا رسید و تا قبل از انقلاب به پیش‌رفت‌های چشمگیری در زمینه‌ی ساختمانی دست یافت. پس از پیروزی انقلاب، کارهای اجرایی آن تا حدودی معوق ماند و چند سال‌ بعد از سر گرفته شد و سرانجام در سال 1385 ایران به انرژی هسته‌ای دست یافت. در طی سال‌ها و دهه‌های مختلف، ایران با عکس‌العمل‌های مختلفی از سوی کشورهای دیگر مواجه بوده است. مجموعه‌ی حاضر حاوی مقالاتی در خصوص تاریخچه‌ی انرژی هسته‌ای در ایران و جهان و نحوه‌ی استفاده از این انرژی تحت پاره‌ای از این عناوین است: "سوابق معماری‌های هسته‌ای ایران و فرانسه"، "روند توسعه‌ی سلاح هسته‌ای در جهان"، "پیمان عدم گسترش سلاح هسته‌ای"، "تاریخچه‌ی روابط هسته‌ای ایران و آمریکا"، "نگاهی به تاریخچه‌ی پیدایش سلاح هسته‌ای" و "سیاست‌های هسته‌ای پاکستان".

نظر بدهید 54  بازدیدها
برچسب ها
زینب غفارنژاد

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن