بیماری کرونا ویروس

30 بهمن 1398
نویسنده:  

ويروس کروناي انساني موجب علايمي مشابه علايم سرماخوردگي مي‌شود. براي اين ويروس، هنوز درمان مشحص و مستقيم و يا واکسن جهت پيشگيري وجود ندارد.

فيلم پيشرفت کرونا گوياي اين واقعيت است. با توجه به روند پيشرفت اين بيماري در جهان، دستورالعمل مراقبت بيمار مشکوک به کورونا ويروس را وزارت بهداشت و درمان منتشر نموده است تا بتوان با رعايت آن از شيوع و پيشرفت بيماري و آسيب‌هاي ناشي از آن کاسته شود. يک کرونا ويرا باعث شيوع جهاني و سندروم تنفسي حاد بسيار سخت در سال 2002 شد. کرونا ويروس هاي جانوري موجب بيماري در حيوانات اهلي مي شوند که از نظر اقتصادي اهميت دارند و در حيوانات پست باعث عفونت‌هاي پايدار در ميزبان‌هاي طبيعي خود مي‌گردند. چون کشت کرونا ويروس‌هاي انساني مشکل است ، به همين علت خصوصيات آن‌ها به خوبي شناخته نشده است. کرونا ويروسي که در سال 2002 از مبتلا به سندروم حاد تنفسي (سارس) جدا شد، در گروه دوم از اين نوع بيماري قرار دارد. گروه متمايز آنتي‌ژني ديگري (سومين گروه) يافت شده است به نام ويروس برونشيت عفوني مرغ‌ها که به خوبي مورد بررسي قرار گرفته است و نژاد آن شناسايي شده است. واکنش متقاطع بين برخي از نژادهاي انساني با بعضي از نژادهاي جانوري وجود دارد. بعضي از اين ويروس‌ها داراي هماگلوتينين مي‌باشند. در آزمايشگاه ويروس شناسي دکتر ناجي جهت تشخيص آن از تست سريع ويرال به روش مولکولار استفاده مي‌شود. در آزمايشگاه ويروس‌شناسي بيمارستان مسيح دانشوري تست‌هاي تشخيص بيماري‌هاي ويروسي با تعرفه دولتي انجام مي‌شوند. زمان جواب‌دهي تست‌ها از بيست و چهار ساعت لغايت هفتاد و دو ساعت مي‌باشد. به منظور ارتقا سطح بهداشت جامعه طرح تحول سلامت به دستور رهبر عظيم الشأن ايران اسلامي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به شخص رئيس جمهور و وزارت بهداشت و درمان ابلاغ گرديد تا خدمات با کيفيت و سرعت لازم خدمت مردم ارائه شود و انجام غربالگري در سراسر ايران راه‌اندازي گرديد و در بيمارستان مسيح دانشوري که قطب علمي سل و بيماري‌هاي ريوي در ايران مي‌باشد نيز در حال اجرا است. در آزمايشگاه ويروس شناسي پزشکي مسيح دانشوري بيماري آنفلوانزا به روش تست ويروسي مولکولار سه روزه و با تعرفه دولتي انجام مي‌شود. در تست تشخيصي مربوط به نمونه‌هاي اورژانسي مانند نمونه مايع نخاع زمان جواب‌دهي به کمتر از زمان بيست و چهار ساعت کاهش مي‌يابد. کليه پرسنل درمان و تيم‌هاي پزشکي سعي برآن دارند تا بتوانند به کنترل و مديريت اين بيماري که هزينه‌هاي جاني و مالي زيادي را بر جامعه وارد مي‌کند فائق آيند.

 

بيماري‌زايي:

کرونا ويروس‌ها به مقدار زياد، اختصاصي هستند. پاتوژنز بيماري‌هاي آن‌ها در انسان به خوبي شناخته نشده است. اکثر کرونا ويروس‌هاي حيواني به سلول‌هاي اپي‌تليال مجراي تنفسي و گوارشي حيوانات گرايش دارند. عفونت‌هاي کرونا ويروس در انسان معمولا به مجاري فوقاني تنفسي محدود مي‌شود.

اپيدمي سال 2003 گونه‌ اي از اين ويروس، توسط بيماري تنفسي جدي، شامل پنومي و نقص تنفس پيش‌رونده مشخص شد. به نظر مي‌رسد که ويروس از ميزبان غير انسان منشا گرفته و قابليت عفوني کردن انسان را به دست آورده باشد. در مناطق روستايي جنوب چين که اپيدمي از آن‌ها آغاز شد، انسان، خوک و ماکيان اهلي در کنار هم زندگي مي‌کردند و بسياري از گونه‌هاي وحشي جهت مصارف غذايي و طب سنتي مورد استفاده قرار مي‌گرفتند. اين شرايط باعث بروز سويه‌هاي جديد ويروس گرديد. به نظر مي‌رسد که برخي کرونا ويروس‌ها عامل گاستروانتريت در انسان هستند ولي تا بحال جدا نشده‌اند.

 

يافته‌هاي باليني:

کرونا ويروس‌هاي انساني معمولا موجب سرماخوردگي بدون تب، در بزرگسالان مي‌شوند. علائم عفونت‌هاي کرونا ويروس تنفسي در انسان مشابه عفونت‌هاي راينوويروس مي‌باشد و به صورت آبريزش بيني و بي‌قراري ظاهر مي‌شود. دوره کمون اين بيماري حدود 2 تا 5 روز است و بيماري حدود 1 هفته ادامه دارد. مجراي تحتاني تنفسي به ندرت گرفتار مي‌شود، اگر چه پنوموني در سربازان به عفونت با کرونا ويروس‌ها نسبت داده شده است. کودکان مبتلا به آسم، از حملات زياد عطسه رنج مي‌برند. بيماري ريوي مزمن در بزرگسالان ممکن است علائم تنفسي را تشديد کند.

کرونا ويروس جديد شناخته شده به نام سارس، باعث بيماري‌هاي تنفسي سختي مي‌شود. دوره انکوباسيون حدود 6 روز است. علائم اوليه شامل تب لرز، بي‌حالي، سرگيجه، سرفه و گلودرد هستند و پس از چند روز تنگي نفس پديدار مي‌شود. بسياري از بيماران راديوگرافي غير عادي قفسه سينه دارند. برخي موارد به سرعت به سوي ديسترس تنفسي حاد پيشرفت مي‌کنند و نياز به حمايت‌هاي تنفسي (تنفس مصنوعي) پيدا مي‌کنند. مرگ، حاصل نقص تنفسي پيش رونده است که حدود 10 درصد موارد ميزان مرگ و مير بين ميان‌سالان بالاتر است.

علائم باليني انتريت همراه با کرونا ويروس هنوز به خوبي مشخص نشده است. به نظر مي‌رسد که اين عفونت‌ها، مشابه عفونت‌هاي روتاويروس باشند.

 

درمان:

هيچ درمان و واکسني براي عفونت‌هاي کرونا ويروس وجود ندارد. کنترل انتقال تنفسي سرماخوردگي ناشي از کرونا ويروس‌ها، کاري مشکل مي‌باشد و احتمالا به دليل خفيف بودن عفونت، نيازي به کنترل نيست. قرنطينه افرادي که با اين ويروس آلوده شده‌اند و اندازه‌گيري تب مسافراني که از مناطق شيوع اين بيماري مسافرت کرده‌اند، مي‌تواند از انتشار بيماري جلوگيري کند. هيچگونه واکسن يا درمان ضد ويروس خاص براي اين ويروس در دسترس نمي‌باشد.

 سازمان جهاني بهداشت در سرتاسر دنيا به دنبال شناسايي، رديابي و محدودکردن ويروس جديدي از خانواده ويروس کرونا به نام«کويد-19» است. ويروس کويد-19 هنوز در حال مبتلا کردن افراد زيادي در چين و شيوع در کشورهاي ديگر دنيا است. اين نوع ويروس کرونا در ايران هم در حال پراکنده شدن است. علائم بيماري کرونا در اکثر مبتلايان به اين ويروس خفيف است و درمان مي‌شود، اما ممکن است بيماري در برخي ديگر شديدتر باشد و حتي منجر به مرگ شود. اما ويروس کرونا چيست و تا چه اندازه خطرناک است؟ علائم کرونا چيست؟ درمان کرونا چيست؟ راه پيشگيري از کرونا چيست؟ در اين مطلب قصد داريم شما را با همه چيز درباره کرونا آشنا کنيم.

 

علائم بيماري کرونا

 

و راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به ويروس کرونا

تاکنون هزاران نفر به اين ويروس آلوده شده‌اند و افراد زيادي جان خود را از دست داده‌اند. در اين بين تعدادي از افراد آلوده به اين ويروس هم درمان شده‌اند. بيشترين ميزان فراگيري ويروس در چين مشاهده شده اما موارد بسيار زيادي هم در کشورهاي ديگر از جمله کشور ما ايران ديده شده است.

با شناخت علائم کرونا و رعايت نکات بهداشتي ارائه شده از سوي سازمان بهداشت جهاني که در اين مطلب به آن‌ها مي‌پردازيم، از سلامت خود و ديگران محافظت کنيد.

 

دستان خود را به طور مرتب بشوييد

به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون يا محلول ضدعفوني کننده حاوي الکل تميز کنيد.

چرا؟ شستن دست‌ها با آب و صابون يا محلول ضدعفوني کننده حاوي الکل، ويروس‌هايي را که ممکن است به دست‌هاي شما منتقل شده باشند، از بين مي‌برد.

 

فاصله استاندارد با ديگران را رعايت کنيد

با کساني که سرفه يا عطسه مي‌کنند، حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

چرا؟ هنگام سرفه و عطسه قطرات ريزي از بيني و دهان افراد به بيرون پرتاب مي‌شود. اگر شما به آن‌ها خيلي نزديک باشيد و فرد ديگر مبتلا به ويروس باشد، اين ذرات ريز که حاوي ويروس هستند از طريق تنفس به بدن‌تان وارد مي‌شوند.

 

از تماس دست‌ها با چشم‌ها، بيني و دهان خودداري کنيد

از تماس دست‌ها با چشم، بيني و دهان بپرهيزيد.

چرا؟ دست‌ها با سطوح مختلفي در تماس هستند و ممکن است ويروس را جذب کنند. زماني که دست‌ها به ويروس آلوده شدند، به راحتي مي‌توانند ويروس را به چشم‌ها، بيني و دهان انتقال دهند و ويروس وارد بدن شما شده و شما را بيمار کند.

بهداشت تنفسي را تمرين کنيد

مطمئن شويد که شما و اطرافيان‌تان بهداشت تنفسي را رعايت مي‌کنند. بهداشت تنفسي به معني پوشاندن دهان و بيني با داخل آرنج يا دستمال کاغذي هنگام عطسه و سرفه و دور انداختن دستمال به سرعت است.

چرا؟ قطرات ريزي که با عطسه و صرفه از دهان و بيني ما خارج مي‌شوند، ويروس را گسترش مي‌دهند. با رعايت نکات بهداشتي تنفسي، مي‌توانيد از اطرافيان خود در برابر ويروس‌هايي مانند سرماخوردگي، آنفولانزا و کروناي جديد کويد-19 محافظت کنيد.

 

اگر علائم کرونا را داريد با مراجع مربوطه تماس بگيريد

در صورتي که احساس ناخوشي مي‌کنيد در خانه بمانيد. اگر علائمي مانند سرفه و تنگي نفس را در خود احساس کرديد به پزشک مراجعه کنيد، مراجع مربوط را مطلع کنيد و از توصيه‌هاي متخصصين سلامت مربوطه پيروي کنيد.

چرا؟ متخصصين ملي و محلي شما به روزترين اطلاعات در مورد شرايط منطقه شما را دارند. اطلاع دادن به کمک‌رسان‌ها کمک مي‌کند که شما را فورا به مراکز درماني مناسب ارسال کنند. اين کار هم براي خودتان بهتر است و هم از انتشار ويروس و عفونت‌هاي ديگر جلوگيري کرده‌ايد.

 

براي پيشگيري ازابتلا به ويروس کرونا از توصيه‌هاي مراکز بهداشت پيروي کنيد

در مورد جديدترين اطلاعات و اقدامات در مورد ويروس کويد-19 مطلع باشيد و توصيه‌هاي مراکز بهداشت يا محل کار خود را در مورد اين که چطور از خود و ديگران در برابر ويروس محافظت کنيد، جدي بگيريد.

چرا؟ مراکز بهداشت هر منطقه به روزترين اخبار در مورد انتشار ويروس کويد-19 در منطقه را دارند و مي‌توانند بهترين منبع براي راهنمايي مردم آن منطقه جهت محافظت از خودشان باشند.

 

نکات ايمني سازمان جهاني بهداشت

نکات و توصيه‌هاي ايمني سازمان جهان بهداشت براي افراد ساکن در شهرهاي آلوده به ويروس کرونا جديد يا همان کويد-19 يا افرادي در 14 روز گذشته به چنين مناطقي مراجعه کرده‌اند به شرح زير است.

  1. نکات ايمني گفته شده در قسمت قبلي را به درستي رعايت کنيد.
  1. اگر برخي علائم کرونا را داريد يا احساس ناخوشي مي‌کنيد، حتي اگر علائم جزئي مثل سردرد و آب‌ريزش بيني داريد، تا زماني که علائم برطرف شوند، در خانه بمانيد.

چرا؟ خودداري از ارتباط با ديگران و مراجعه به مراکز درماني، باعث مي‌شود تا مراکز درماني کار خود را بهتر انجام دهند و از شما و ديگران در برابر احتمال ابتلا به ويروس کويد-19 و ديگر ويروس‌ها محافظت کنند و زنجيره شيوع آن را متواقف کند و از ايجاد هزينه بالاي جسمي و اقتصادي بر فرد و خانواده محافظت کند.

  1. در صورت وجود تب، سرفه و احساس تنگي نفس، فورا به پزشک مراجعه کنيد چرا که ممکن است اين علائم به دليل وجود عفونت دستگاه تنفسي يا مشکلات جدي ديگر باشد. پزشک متخصص را در مورد سوابق سفرهاي اخير يا هر گونه تماس و بازديد با مسافرين ديگر مطلع کنيد.

چرا؟ اين کار در فرستادن شما به مرکز پزشکي مناسب کمک مي‌کند. همچنين به جلوگيري از انتشار احتمالي ويروس کويد-19 و ديگر ويروس‌‌ها کمک مي‌کند.

  1. خونسردي خود را خفظ کنيد و از سپردن مديريت خود به دست هرگونه اضطراب و استرس اجتناب کنيد.

چرا؟ اضطراب و استرس مي‌تواند سيستم ايمني بدن شما را تضعيف کند و شما را در برابر هرگونه بيماري و آسيب از هر نوع بدون مقاومت سازد. در خالي که براي مبارزه با اين ويروس حتي اگر نکات ايمني را رعايت نکرده و مبتلا شويد در ابتدا به سيستم دفاعي بدن‌تان جهت مبارزه و دفع خطرات اين بيماري نيازمند هستيد. پس لطفا از اخبار و اطلاعات اضطراب‌آور و اشتباه دوري کنيد و صرفا با رعايت نکات بهداشتي از خود در برابر بيماري محافظت کنيد.

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن