فناوری در خدمت جانبازان و افراد کم توان جسمی

12 مهر 1398
نویسنده:  

یکی از مسائلی که تقریبا تمام جوامع درگیر آن هستند ،عبارت است از حضور افرادی که بنابر  معیارهای عمومی آناتومی انسان،  کم توان یا نا توان محسوب  میشوند. 

این ناتوانی دو شکل کلی دارد که عبارت اند از ناتوانی جسمی و ناتوانی ذهنی. چنین مواردی به دلایل متفاوتی ممکن است  بهوجود بیایند. مواردی همچون  نقصهای مادرزادی، حوادث طبیعی، سوانح حین کار، جراحات جنگی و  خطاهای پزشکی از  شایعترین دلایل بروز  ناهمسانی جسمی/حرکتی/ذهنی محسوب می شوند. متاسفانه اکثر این عوارض دائمی بوده و فرد باید تا پایان عمر با همین شرایط زندگی کند. وجود چنین مشکلاتی  میتواند به شکل بالقوه روند زندگی فرد و وابستگان و خویشاوندان وی را تحت تأثیر قرار دهد. خوش بختانه در این زمینه علم و فناوری  سدههای متمادی است که دست به کار شده و یک هدف ارزشمند را پیگیری  میکنند؛ «کاهش مشکلات افراد کم توان.»

 همانطور که بیان شد، تلاش برای ارتقاء کیفیت زندگی افراد کم توان، پیشینه ای طولانی در علم، هنر و صنعت دارد .از یک تکه چوب ساده تحت عنوان عصا، تا  پردازنده ها و  الکترودهای پیشرفته که امواج مغز را دریافت و دستورات حرکتی را از آن استخراج  میکنند،  همگی حاصل همین تلاش های خیرخواهانه و  انساندوستانه  بودهاند. نگاهی کوتاه خواهیم داشت به ماحصل این  تلاشها.

یکی از مدرن ترین  اندامهای مصنوعی، بازوی روباتیکی است که محققین دانشگاه جان هاپکینز  ابداع  کردهاند. وجه تمایز اصلی این اندام با  نمونههای مشابه در این است که در محصول دانشگاه جان هاپکینز مغز فرد به شکل مستقیم، وظیفۀ کنترل اندام را برعهده داشته و این ابزار مشابه یک دست عادی، دستوراتی که از مغز ارسال می شوند را دریافت و اجرا  میکند. میزان دقت، سرعت و حساسیت این دست مصنوعی به حدی است که حتی  میتواند در نواختن پیانو، یار و همراه صاحب خود باشد. در حال حاضر این اندام در حال طی کردن آزمایشات بالینی در فلوریدا است تا پس از آن و در صورت تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا ، به بازار مصرف عرضه شود. همچنین از  قابلیتهای دیگری که انتظار  میرود در این اندام پیاده سازی شود، حس لامسه است. به  گونهی که در آیندۀ نزدیک شاهد  اندامهای با بیشترین شباهت از نظر ظاهری و کارایی به اندام طبیعی انسان خواهیم بود.

بدون شک این روزنه های امید، صرفا محدود به دست ها باقی نخواهند ماند و به شکل موازی می توان انتظار داشت که با استفاده از همین شیوه،  اندامهای مصنوعی برای سایر  بخشهای بدن نیز تولید شود. نتیجه چنین انقلابی، آسایش بیشتر برای افرادی است که به هر دلیلی بخشی از  تواناییهای خود را از دست  دادهاند .

در کنار  پیشرفتهایی که برای  اندامهای حرکتی حاصل شده ، راههای ارتباطی فرد کم توان با دنیای اطراف نیز بهبود یافته است . مهمترین و مشهورترین نمونۀ این تجهیزات ارتباطی، رایانۀ شخصی استیفن هاوکینگ ، فیزیک دان برجستۀ معاصر بود که در قالب یک صندلی  چرخدار، هم به حرکت وی کمک  میکرد و هم به او اجازه  میداد که افکار و ایده هایش را با دیگران به اشتراک بگذارد. همین صندلی  چرخدار موجب شد فردی که در سن 25 سالگی، همه از او قطع امید کرده و انتظار می کشیدند تا فوت کند، به یکی از سرشناس ترین دانشمندان کل تاریخ علم بدل شود.

 

 معرفی اپليکيشن مادرشو

 

اپلیکیشن مادرشو می تواند از دو جنبه کاربرد داشته باشد؛ هم ابزاری برای ردیابی دوران حاملگی و تغییراتش باشد و هم علم و آگاهی مخاطبانش را در مورد سلامت زنان و مسائل دوران بارداری و بعد از آن را ارتقاء بدهد.

مادران جوان با ثبت نام در مادرشو باید تاریخ بارداری و زمان تخمینی زایمان را به اپلیکیشن بدهند. اگر هم زمان زایمان مشخص نیست، اپلیکیشن می تواند نسبت به آخرین مرتبه قاعدگی زمان زایمان را تخمین بزند .در هر صورت فرقی نمی کند که از کدام روش استفاده شود، مادرشو از این اطلاعات برای تحت نظر گرفتن دوران بارداری کاربرانش استفاده می کند.

به لطف رابط کاربری شکیل و جذاب اپلیکیشن ،اطلاعاتی مثل زمان باقی مانده تا زایمان، مراقبت های پزشکی مربوط به هر دوره و دانستنی های مربوط به تمام هفته های بارداری به بهترین شکل برای کاربر به نمایش در می آیند. نکته خوب اینجاست که اطلاعات مرتبط با هر هفته بارداری «طبقه بندی شده» و مرتبط به هم هستند و در یک محل گردآوری شده اند. اما این یعنی چه؟ یعنی مثلا تمام اتفاقات و تغییرات مربوط به هفته نوزدهم بارداری در یک صفحه و یک جا به نمایش در می آیند: این که اندازه جنین در هفته نوزدهم چند سانتی متر است؟ وزن مادر باید چقدر باشد؟ تغییرات فیزیکی بدن خانم باردار در این دوره چگونه اند یا برای تغذیه و ورزش در این شرایط چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

این نکات دست به دست هم داده اند تا از مادرشو یک اپلیکیشن فوق العاده کاربردی بسازند؛ محصولی که هم به خانم های باردار برای داشتن زایمانی موفق و پیشگیری از مشکلات پس از زایمان کمک می کند و هم می تواند وسیله ای باشد تا دور و بری های یک خانم باردار با علم بیشتری بتوانند مراقب او و فرزند در راهش باشند.

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن