نور را هدیه کنیم

31 مرداد 1398
نویسنده:  

گاه عالم را با خود به ضيافت ببريم

 

بگذاريم به آبادي عالم قدمي

و بنوشيم ز مي‌خانه هستي قدحي

طعم احساس جهان را بچشيم

خبري خوش باشيم

و خروسي باشم،که سحر را به جهان مژده دهيم

نور را هديه کنيم

و بکوشيم جهان را به طراوت و ترنم، تسکين و تسلي برسد

و برويد گل بيداري، دانايي، بادي در ذهن ‌زمان

وبرويد گل بينايي، صلح، آزادي، عشق در قلب زمين

اشعار زيباي زنده ياد مجتبي کاشاني دوست فقيدم را ميخوانم، کتاب را ميبندم و با خود زمزمه مي‌کنم: نور را هديه کنيم و مي‌گويم چقدر اين جمله زيباست و يکباره غرق افکارم مي‌روم به قرن 6..... و مي‌نشينم در محضر بزرگمردي که نور را هديه داد. آري از حکيم سهروردي مي‌گويم.

همان که زنده‌کننده عرفان آريايي بود و پديد آورنده حکمت خسرواني، او که فيلسوف طبيعت ناميدنش و بزرگ انديشي که مکتب فلسفه اشراق را بنيان نهاد، مکتبي که بعد از مرگش وسعت بسيار يافت.

سهروردي را رهبر افلاطونيان جهان  اسلام لقب داده‌اند. او فلسفه‌اش را حکمت اشراق نام نهاد، چرا که اشراق به معناي درخشندگي و برآمدن آفتاب است.

حکمتي که در آن آراي افلاطون و ارسطو و نوافلاطونيان و زرتشت و هرمس و نظريات صوفيان مسلمان را درهم آميخته است.

جالب است مکتب سهروردي، هم فلسفه است و هم نيست. از اين جهت که به عقل اعتقاد دارد اما عرفان است، از آن جهت که عقل را تنها مرجع شناخت نمي‌داند بلکه به فراتر از عقل می‌نگرد که کشف و شهود است.

مهم‌ترين اثر سهروردي حکمت الاشراق است که به نوعي نظريه ابن سينا مبني بر تاسيس حکمت مشرقي را جامع پوشانده است.

سهروردي از مخاطبان خود خواسته که براي فهم بهتر مطالب اين کتاب حتما چله نشيني کنند و به تهذيب نفس و خودسازي بپردازند، درغير اين صورت معارف اين کتاب بر جانشان نخواهد نشست.

چقدر زيباست که سهروردي عرفاني مبتني بر انديشه‌هاي ايران باستان پديد آورده و به گفته دکتر غلام حسين ابراهيمي ديناني اين حکمت ايراني، سهروردي يک تنه روبه روي حکمت يوناني قد علم کشيده و عرض اندام مي‌کند.

آفرين بر نفس پاک اين انسان بزرگ.

سهروردي تاکيد خاصي بر هستي‌شناسي و نورالانوار دارد و مباحث او حول اين محور است .

نور پديده عجيبي است، زيرا خود نور را نمي‌توان ديد اما همه جهان به واسطه نور رويت مي‌شود و نورالانوار يا نور مطلق يا همان خداوند است که تمام موجودات نور خود را از آن گرفته‌اند و جهان هستي چيزي جز مراتب و درجات گوناگون روشنايي و تاريکي نيست.

شدت و ضعف موجودات يعني شدت وضعف نور آن‌ها، پس بکوشيم هر لحظه نوراني‌تر گرديم و از ظلمات فاصله بگيريم، که اين‌ها نيز لازمه‌ي يادآوري اين رباعي سهروردي است: 

   هان تا سررشته خرد گم نکني                                          

   خود را ز براي نيک و بد گم نکني

   رهرو تويي و راه تويي منزل تو         

   هشدار که راه، خود به خود گم نکني

 

و براي اين راه‌پيمايي زيبا وآگاهانه به زيباترين پرتو نور نيازمنديم: يعني  قرآن

سهروردي در وصيت نامه‌اش تلاوت قرآن و ژرف نگري در آن را توصيه نموده و نکته اي را بيان کرده که رعايت آن شيريني فهم قرآن را چند برابر مي‌کند:

وقتي خواستي قرآن بخواني ، به گونه اي بخوان که گويي فقط براي تو نازل شده و نه کس ديگر.....

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن