سالمندان غنیمت‌اند، سرشار از تجربه‌اند

02 خرداد 1398
نویسنده:  

در 14 اردیبهشت ماه سال 1398 جمعی از دانشجویان و اساتید و فرهیختگان رشته روان‌شناسی و مشاوره به بهانه روز معلم و شهادت استاد شهید والا مقام مرتضی مطهری اقدام به برگزاری نکوداشت مقام شامخ استاد ارجمند عرصه روان‌شناسی و مشاوره جناب آقای پرفسور حسن احدی کردند.

 

. این مراسم با اقبال گسترده دانش‌آموختگان و اساتید فن در دانشگاه تربیت مدرس باشکوه برگزار گردید و مورد حمایت معنوی ارگان‌های متعدد منجمله سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، انجمن روان‌شناسی اجتماعی ایران، دانشگاه آزاد واحد کرج، دانشگاه آزاد واحد بین‌الملل کیش و دانشگاه آزاد واحد بین‌الملل دوبی، ارتش جمهوری اسلامی ایران، انجمن روان‌شناسی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و ... قرار گرفت. اساتیدی چون دکتر حاتمی (ریاست سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور)، دکتر برجعلی(ریاست دانشکده روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی)، دکتر وکیلی (نماینده تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی)، دکتر عبداللهی (دبیر نکوداشت و معاون پارلمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی)، دکتر صیرفی (هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد کرج) به تکریم شآن و مقام شامخ ایشان پرداخته و با اشاره به سوابق درخشان پرفسور احدی در طی سال‌ها خدمت صادقانه به میهن اسلامی از ایشان قدردانی نمودند. مجری برنامه جناب آقای دکتر اسماعیل آذر نیز در لابلای برنامه به سبک زندگی و زیستن جذاب و سرشار از علم جناب پرفسور احدی اشاره داشتند. در این روز از نصب سردیس پرفسور احدی در باغ‌راه پارک سلامت شهر شیراز، یکی از پارک موزه‌های دیدنی در ایران ، از طریق پخش زنده ویدئویی رونمایی شد. با توجه به اهمیت موضوع سالمندی و شان و جایگاه پرفسور در زیر به ارائه بخشی از بیانات ایشان پرداختیم.

استاد تمام دانشگاه علامه طباطبائی پرفسور حسن احدی معتقد است سالمندان سرشار از تجربه هستند، ما باید از تجارب سالمندان استفاده کنیم، همان‌گونه که بزرگان فرمودند احترام به سالمندان واجب است و استفاده از تجربه‌های آن‌ها یک غنیمت بسیار بزرگ است.

احدی درخصوص اهمیت مساله سالمندی و طبقه‌بندی سنی از نگاه سازمان بهداشت جهانی می‌گوید:"مساله سالمندی، مساله مهمی است. تقسم‌بندی‌های سنی برای رده سنی درنظر گرفته شده است، هرچند این دسته‌بندی صرفا طبقه‌بندی سازمان بهداشت جهانی برای رسیدگی بهتر به امور زندگی انسان می‌باشد. گروه بندی سنی درنظر گرفته شده از سوی سازمان بهداشت جهانی این‌گونه است که از 13-14 سالگی تا نزدیکی 22 سالگی دوره نوجوانی است، از 23 سالگی تا حدود 45 سالگی دوره جوانی و از 46 تا حدود 70 سالگی را میان‌سالی و از 70 سالگی به بعد دوره پیری است. متاسفانه، پانزده تا بیست سال آینده جامعه‌ای سالمندی خواهیم داشت و جوان‌های ما تعدادشان کم خواهد بود".

ایشان جهت کاهش آسیب ناشی از مواجه شدن با این معضل در سال‌های آتی معتقدند: "در این زمینه ما چند کار می‌توانیم انجام دهیم یکی آنکه موالید ما بیشتر شود تا در واقع مساله کاهش جمعیت جوان‌ها و میان‌سالان حل شود. دیگر آنکه با توجه به جمعیت کنونی  و رشد آن‌ها در آینده و رشد تکنولوژی پزشکی و کاهش مرگ‌و‌میر مطمئنا در آینده دنیا با موضوع سالمندی مواجه خواهد شد، افرادی که سن شان از 70 می‌گذرد، به دلیل مشغله کاری خانواده‌ها، امکان مراقبت و نگهداری از آن‌ها توسط اعضای خانواده محدود شده و لذا نیاز به نگهداری آن‌ها در خانه سالمندان و یا مکان‌های مناسب ضروری خواهد بود. خوب با این اوصاف ضرورت پرداختن به خانه سالمندان حیاتی است".

وی همچنین معتقد هستند بحث مالی خود می‌تواند ظرفیت موجود برای خدمت رسانی به سالمندان را دست‌خوش تغییر کند و ضرورت شکل‌دهی خردشهرها با هدف ارائه خدمات کامل سلامت به‌شکل عادلانه را راه‌حل موضوع می‌دانند، ایشان افزودند: "ما دو نوع خانه سالمندان داریم، خانه سالمندانی که در پایین شهر هستند که با دریافت هزینه پایین قادر به ارایه خدمات اندک هستند و دیگری خانه سالمندان در بالای شهر که لوکس و مجلل است و به جهت دریافت هزینه متناسب‌تر قادر به ارائه خدمات بیشتر است.  هر دو این خانه‌ها متاسفانه مراکز نگهداری هستند و علی‌رغم رسیدگی‌های متعدد همچنان بعد معنوی و تامین عاطفی سالمندان دچار آسیب است و بحث عاطفی که از اعضای خانواده دور هستند می‌تواند خود خلائی برای آن‌ها به حساب بیاید. لذا بنظر می‌رسد بایست از رویکرد نگهداری محور به سمت ارتقای سلامت رفت. باید مراکزی بنام خردشهر با وسعت بالای چند هکتار طراحی و اجرایی شود که بتواند خدمات لازم برای ارتقای سلامت را ارایه دهد، به گونه‌ای که در این مراکز کلیه امکانات که بتواند پاسخگوی سالمندان باشد درنظر گرفته شود از جمله (بیمارستان، مراکز اورژانس، آپارتمان‌های کوچک کلیه تیم‌های سلامت از جمله پزشک، پرستار، روان‌شناس و کلیه گرایش‌های خدمات سلامت که جهت رسیدگی به امور جسمانی و روانی و اجتماعی و معنوی سالمندان لازم باشد".  

استاد دانشگاه علامه طباطبائی می‌گوید: "سالمندان در چنین فضایی می‌توانند از لحظات عمر خود با فعالیت‌هایی چون گل‌کاری و غیره لذت ببرند و در این ساختار خانواده نیز می‌تواند در کنار آن‌ها باشد و بعد عاطفی سالمندان نیز تامین گردد. همچنین بهره‌گیری از دانش و خرد سالمندان برای میان‌سالان و جوانان میسر شده و در صورت نیاز دوره‌های آموزشی مرتبط نیز برای سالمندان ایجاد گردد".

پرفسور حسن احدی درخصوص ضرورت و اهمیت آموزش سالمندان می‌گوید: "نیاز است به بعد آموزش توجه جدی شود چرا که اگر کسی به سالمندی رسید نباید ضرورت دریافت آموزش برای وی مستثنی شود، آموزش‌های مورد نیاز برای سالمندان از جمله آموزش‌های ورزشی، پزشکی، روان‌شناسی و بازتوانی و یا آموزش‌های مرتبط با حفظ و حراست زندگی خود و ایجاد احساس شادکامی، همه و همه می‌تواند برای یک سالمند مفید باشد. اگر ما خرد شهرها را ایجاد کنیم می‌توانیم بسیاری از آسیب‌های احتمالی را از بروز جمعیت سالمندی را کاهش دهیم".

او درخصوص عاطفه و عشق در میان زوجین سالمند بیان می‌دارند که ازدواج های کنونی و بحث طلاق مساله ناخوشایندی است که متاسفانه به پیروی از کشورهای غربی رواج یافته و حتی متاسفانه جشن طلاق در حال رواج یافتن است. وی بیان می‌دارد: :متاسفانه آنچه در غرب آزمون خود را پس داده و کاربرد ندارد در کشور ما مد می‌شود و مورد توجه قرار می‌گیرد و این خود نیاز به نگاه دقیق متخصصین برای فرهنگ‌سازی صحیح در این زمینه دارد. طلاق مساله بسیار خوشایندی نیست و اگر زوجین در زمان انتخاب همسر، با این نگرش انتخاب کنند که یک عمر بایست با یکدیگر زیست داشته باشند، انتخاب دقیق‌تر و مناسب‌تری خواهند داشت و می‌توانم بگویم رمز یک زندگی موفق و با عشق، زندگی‌ای است که در آن همسران حدود وظایف خود را می‌دانند و با گذشت از خطای یکدیگر چشم‌پوشی می‌کنند. بزرگترین مساله که می‌تواند در زوجین عشق را کاهش دهد گذشت اندک است و اگر گذشت و شناخت دقیق وجود داشته باشد محبت و عشقی سرشار در تمام مدت زندگی مشترک پایدار خواهد بود".

 

 

 

نظر بدهید 176  بازدیدها
مهرک اخص

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن