اسلاید گپ و گفت با آرمان غفاریان

04 ارديبهشت 1398
نویسنده:  

هنرمندان تئاتر معمولا چند قدم از زمان خودشان جلوترند

به بهانه فصل بهار و روز بزرگداشت تاتر، هفتم فروردین ماه با یکی از عزیزان این عرصه به گفت و گو نشستیم. آرمان غفاریان. متولد 25 فروردین ماه 1365 فارغ التحصیل هنرهای نمایشی از دانشکده هنر و معماری تهران، بازیگر و یکی از مجریان توانمند صدا که با صدای زیبای خود دوبله شخصیت بسیاری از فیلم ها را بعهده داشته اشت. بخش هایی از گفتگو را در اینجا آوردیم.

1سلام جناب غفایان امیدوارم سال خوبی رو شروع کرده باشید و سال نو رو به شما تبریک میگم.

سلام من مهم سال نو و عید نوروز باستانی رو خدمت شما و همه مخاطبین عزیز تبریک عرض می کنم.

آرمان غفاریان

2در مورد کارها و برنامه های شما با مروری که داشتم، برام جالب بود که اینهمه علاقه از کجا میاد، چی شد که وارد این حرفه شدید؟

میتونم بگم یه علاقه ذاتی بود که از بچگی در من وجود داشت، از 9 سالگی تاتر رو در مدرسه شروع کردم. بخاطر علاقه ام در مدرسه متن مینوشتم و با بچه های مدرسه تاتر رو کار میکردم. تاتر ریشه در وجود من داره و عاشقانه تاتر رو دوست داشتم و دارم از بچگی، همین علاقه باعث شد در دانشگاه وارد رشته هنرهای نمایشی بشم و جوایزی نیز دریافت کنم از جمله میتونم به دریافت جایزه از استاد علی نصریان اشاره کنم که برام بسیار با ارزش است .

آرمان غفاریان

3نگاهتون نسبت به تاتر چیه؟

تاتر یک هنر اصیل و پایه و بسار سخت هست. هنرمندان تاتر ماه ها، گاهی قریب به یک سال زحمت میکشند تا کاری برای چند شب روی صحنه برود. تاتر همیشه یک جریان فکری و نگاه تازه را با خودش بهمراه دارد و بجهت ارتباط بی واسطه با مخاطب، بقول خودمان نفس به نفس تاثیری که می گذاره حتی سینما و تلوزیون نمیتونه بگذاره. چون فرد مستقیم با حس اون بازیگر و اتفاقات صحنه طرف هست و در کل می تونم بگم تاتر در دنیا کار جریان سازی بوده و حتی منجر به تغییر و تحول حکومت ها و نگاه جامعه نیز شده. هنرمندان تاتر معمولا چند قدم جلوتر از زمان خودشان حرکت میکنند و باعث تولید خط فکری در جامعه میشوند.

آرمان غفاریان

4سهم شما بعنوان عضوی از جامعه هنرمندان در سلامت روان جامعه چیست؟

هنرمندان همیشه بخشی از سلامت روان جامعه را به دوش می کشند و با فعالیت ها، آثار نمایشی و هنر خودشان در زمینه های مختلف، نقاشی، موسیقی، هنرهای نمایشی، گویندگی، بازیگری سعی میکنند این انرژی خوب را با آثار خودشان به مخاطب شان منتقل کنند. جدا از بحث آگاهی که در ورای هر نوع هنری وجود دارد. من همیشه سعی کردم در اجراهای خودم مخصوصا در رادیو انرژی مثبت را به مخاطبم منتقل کنم و سعی کردم همیشه حال خوب را به مردم هدیه بدم. بخصوص در شرایط حال حاضر به لحاظ برخی دشواری از جمله مشکلات اقتصادی، وظیفه ما هنرمندان این هست که در این شرایط سخت ضمن آگاهی دادن به مردم تا میتونیم حالشان را خوب کنیم و روحیه و امید و انرژی مثبت با خلق آثار هنری خوب بهشان بدهیم هرچند که برای خود ما هم این شرایط وجود داشته باشه.

آرمان غفاریان

5چقدر فکر می کنید خودتون از سلامت بهره مند هستید و چطور برای سلامت خودتون تلاش میکنید؟

این سوال رو میتونیم از جنبه فیزیکی و روانی بررسی کنیم. از جنبه فیزیکی در وقت های خالی که برای خودم بوجود میارم و با توجه به مشغله کاری زیادم که در چند رسانه و برنامه مشغول هستم و با توجه به تدریس در زمینه فن بیان تقریبا زمان خالی خیلی کم دارم، با این حال زمانی را برای ورزش و شنا اختصاص میدهم. از لحاظ روانی هم بخوام بگم ما هم معمولا درگیر برخی احساس های منفی مثل غم و ... میشیم و اتفاق هایی که برای همه افراد جامعه می افتد ما هم با آن دست و پنجه نرم میکنیم ولی شخص خودم با راهکارهایی که پیدا کردم و نگاهی که به زندگی پیدا کردم سعی داشتم همیشه مسائل و مشکلات جدای از کارم باشد. البته لازم است بگویم من آدمی نیستم خیلی به گذشته فکر کنم و گذشته را همیشه سعی میکنم پاک کنم. میتونم بگم تلخیهای زندگی من شاید هر آدمی را از لحاظ روانی میتوانست مدت ها تحت تاثیر قرار بده ولی خوب من با فراموش کردن گذشته تونستم خودم را نجات بدم و این چیزیست که یاد گرفتم و خوب بلد هستم حال دلم را خوب کنم، حالا با دوستان و همکاران و آدمهای دوست داشتنی اطرافم یا با آثار خوب هنری. معمولا سعی میکنم از دوستان، مکان ها یا اتفاقات منفی خودم را دور نگه دارم و حال خوب و انرژی مثبت را همیشه ترجیح میدهم.

آرمان غفاریان

6سبک زندگی شما چگونه است و کدام بعد از ابعاد زندگیتون پر رنگتر هست؟

با توجه به مشغله کاری زیاد و تعدد مکان های شغلی ام باعث شده بیشتر زمان زندگی من بسمت کار برود و البته خودش مشکلاتی را بوجود اورده و میدانم درست نیست چون ما کار میکنیم که بهتر زندگی کنیم ولی خوب با توجه به جبری که بجهت رقابت در کار ما وجود دارد مجبورم خیلی کار کنم و خوب از لحاظ تغذیه بیشتر غذاهای بیرون رو میخورم و این خود اولین آسیب هست. از لحاظ استراحت هم میتونم بگم گاهی 48 ساعت ممکن است کار کنم. این شغل استرس های خودش رو داره، انتن زنده که گاهی در روز ممکن هست 6 ساعت شود، فشار روانی خودش را دارد بخوام در یک جمله پاسخ سوال شما را بدم. بعد فعال زندگی من کار است، کار

آرمان غفاریان

7آیا تا بحال احساس منفی داشتید؟ چطور مدیریتش میکنید؟

بله با اینکه من رو آدم خوش انرژی میشناسند و فکر میکنند همیشه حالم خوب هست، قطعا اینطور نیست. خیلی حس های منفی قطعا در زندگی من هم پیش آمده، سعی کردم مدیریتش کنم و میتونم بگم احساس های منفی من معمولا مبنی بر واقعیت هستند و اتفاقی پیش آمده که حالم را خراب کرده هرچند که کم پیش میاید اما پیش آمده و بنظرم یک نوع هشدار هست که با فاصله گرفتن از اون آدم ها یا موقعیت ها معمولا حال بدم رو بهبود می بخشم. من این تکنیک رو انتخاب کردم.

آرمان غفاریان

8آیا خودتون رو خوشبخت می دونید؟

دارم سعی میکنم خوشبخت باشم، خوشبخت زندگی کنم و همه تلاش من این بوده، نمیتونم بگم به تمام چیزهایی که میخواستم رسیدم و الان یک آدم خوشبختم ولی در مسیر خوشبختی قرار دارم.

آرمان غفاریان

9عاشق شدید؟

هنوز تعریف درستی از عشق در ذهن من نقش نبسته، شاید تعریف من از عشق یک دوست داشتن بی نهایت باشه که تحت هر شرایطی تو یک نفر رو دوست داری، نمیدونم اصلا این حس درست هست یا نه، ولی اگر با این تعریف پیش بریم که تو تحت هر شرایطی یک نفر رو دوست داری، فکر میکنم بله اواخر نوجوانی ام تجربه کردم مثل هر کسی که در اون دوران تجربه میکنه، ولی بعد که بزرگتر شدم به اون خاطرات خندیدم.

آرمان غفاریان

10از خاطرات تون طی دوران کار بفرمایید؟

خاطرات در کار ما خیلی زیاده، خاطراتی که من دارم برمیگرده به واکنش مردم، من با توجه به کارم با رسانه که حس های اونها رو بی واسطه، لحظه ای و مستقیم دریافت میکنیم. حالا در برنامه بیدار باش تهران شبکه رادیویی تهران، نقطه سرشب برنامه هایی هست که خودم خیلی دوستشون دارم و برنامه هایی هست که خیلی پر انرژی هستتند و منم سعی کردم پر انرژی اجرا کنم و خدا رو شکر مخاطبین هم دوست داشتند. پیامک ها یا تماس هایی که دریافت میکنیم از مردم مشخص میکنه چه اتفاق هایی داره می افته مثلا یک خاطره ای که داشتم این بود که دو خواهر پیامک داده بودند ما داریم تازه از سر مزار پدرمان برمیگردیم و امروز ایشون رو به خاک سپردیم و با حال بدی که داشتیم بصورت اتفاقی رادیو در ماشین روشن بود و ما با شنیدن برنامه شما اون اتفاق رو فراموش کردیم، اونقدر برنامه شما پرانرژی بود و حال ما رو تغییر داد و اون همه اشک و غم برای لحظاتی تونست دور بشه و حال ما خوب بشه. اینکه میگن حال ما خوب میشه با برنامه شما برای من خیلی با ارزشه و فکر نمیکنم چیزی بیشتر از این یک هنرمند نمی خواد.آرمان غفاریان

11آیا ویژگی های یک فرودین ماهی رو دارید؟

بله فکر کنم همش رو دارم. از مدیر بودن و عدم تعادل حسی، ادمهایی هستن یا عاشقن یا صفر صفر هستن، اینکه یه کوه اتشفشان باشن و بعد کوه یخ بشن، تمام ویژگیهاش رو تاجایی که یادم میاد دارم، اراده قوی، تلاش، پشتکار رو دارم و خوشحالم یک فروردینی هستم.آرمان غفاریان

12سخن آخر؟

الان سر ضبط برنامه وزه پلاس هستیم. یک برنامه اینترنتی. یک تاک شوی جون دار و قوی با مزه هست که در رسانه فیلیمو پخش میشه. کار جدیدی هست، کار جسوری هست و کار جذابیه. امیدوارم افراد بیایند در فیلیمو و وزه پلاس رو دنبال کنند.آرمان غفاریان


نظر بدهید 234  بازدیدها
مهرک اخص

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن